Kochani #Pogodniludzie!😍
Gościnią siódmego spotkania z cyklu #07 Pogodni ludzie z pasją była Dorota Traczyk, obecnie Traczyk-Bednarek, i szczęśliwa mama (gratulacje Kochana!), mgr dietetyki, psychodietetyk. Od lat współpracuje z osobami aktywnymi fizycznie, ze sportowcami i osobami z zaburzeniami odżywiania. Na stronie dieta-sportowca.pl prowadzi blog i podcast „To tylko dieta” poruszający tematykę zdrowych nawyków żywieniowych i zaburzeń odżywiania. Jest autorką książki „Legalny doping”, e-booka „Paleo dla jelit – 10 kroków zdrowego trawienia” i „Dziennika zmian. Krok pierwszy do wolności” (narzędzia pomocnego w walce z anoreksją, napadami objadania i bulimią). Wraz z Zofią Suszką jest współautorką książki „Jak schudnąć? Przepis na skuteczne odchudzanie”. Trenuje kolarstwo szosowe, pływanie i biegi długodystansowe. Jest wielbicielką podróży, a szczególnie kocha góry.
Flow w rozmowie
Mimo że spotkałam się z Dorotą pierwszy raz w życiu, rozmowa płynęła nam nad wyraz swobodnie – wymieniałyśmy swoje doświadczenia, jakbyśmy się znały od lat! Nawet teraz, po czasie, kiedy odsłuchuję nasze spotkanie, jestem pod wrażeniem tego, jaki miałyśmy flow! 🙂
Tematy zdrowia, nawyków żywieniowych, ich wpływu na ciało, głos i kondycję psychofizyczną są nam obu niezwykle bliskie. Co dnia zalewa nas multum wiadomości generujących potrzebę odpowiedzi na pytania: jak nie zwariować w natłoku informacji lansowanych i polecanych diet? Jaka jest różnica między zajadaniem a odżywianiem? Jak usłyszeć swoje potrzeby i naturalne bodźce płynące z ciała, szczególnie wtedy, kiedy nic nie działa, czujemy się źle, a czasem beznadziejnie w swoim ciele? I wreszcie: jak wyjść z niekorzystnych schematów, nawyków i zaburzeń odżywiania? Dorota odpowiedziała na te pytania, dzieląc się swoim szerokim i wielopoziomowym doświadczeniem w dziedzinie odżywiania i współpracy z podopiecznymi. Na długo przed pandemią pracowała online, co dało jej wiele swobody i możliwości niesienia pomocy. Jeśli jednak jest taka możliwość, preferuje spotkania stacjonarne w Poznaniu.
„Właściwe odżywianie będzie medycyną jutra.”
– Linus Pauling
Wszystko jest połączone
Dieta nie dotyczy „tylko” jedzenia – wpływa na naszą codzienność, styl życia i relacje. Jeśli jesteśmy przesadnie na niej skupieni i trzymamy się rygorystycznych wytycznych, codzienność zaczyna „przeciekać przez palce” i traci smak. Zanika radość z jedzenia, dlatego że posiłki zaczynają kojarzyć się ze stresem, ciało jest wytrącone z równowagi, samoregulacji i homeostazy. Kiedy nie jemy i jesteśmy permanentnie głodni, mózg w naturalny sposób domaga się pożywienia, w efekcie zmienia się jakość snu, obniża nastrój, co z kolei wpływa negatywnie na rozwijanie swoich możliwości i wszelkiego rodzaju działanie. Ignorujemy sygnały płynące z organizmu, staramy się o nich nie myśleć, nie realizujemy potrzeb ciała, wpadamy w ciągłą kontrolę, ocenę, porównywania i napięcia w karuzeli obowiązków i biegu codzienności. Zaburzenia odżywiania mogą doprowadzić do tego, że nie wiemy, co lubimy jeść, za czym tęsknimy, a nawet… zatracamy wspomnienia smaków z dzieciństwa.
To tylko dieta
Wspaniałym osiągnięciem Doroty jest uruchomienie w 2019 r. podcastu „To tylko dieta”, w którym przełamuje żywieniowe tabu i otwarcie mówi o zaburzeniach odżywiania: dlaczego powstają, z czego wynikają, czego można doświadczać przez lata i jak sobie z nimi poradzić. Podcast cieszy się dużą popularnością, o czym świadczy pozytywny odbiór słuchaczy. Dorota daje nadzieję i wsparcie, pokazuje, że stan, w którym jest dana osoba, nie jest odosobnionym odczuciem. Przeprowadza pogłębiony wywiad z podopiecznymi, który obejmuje czasami nawet 20 lat przechodzenia od diety do diety.
„Życie przejawia się jako ciągłe przemiany: w górę i w dół, głód, sen, pobudka, ochota na pracę, ochota na odpoczynek, itd. Gdy zaczynamy odczuwać, że za tymi zmianami stoi coś stałego, opuszcza nas niepokój.”
– ITSUO TSUDA
Budowanie zdrowia
Wychodzenie z zaburzeń odżywiania finalnie wzmacnia, gdyż działa się odwrotnie do nawyków i wyzbywa się wstydu związanego z tym tematem. To poważne problemy, jednak każdy z nas ma siłę do tego , żeby zacząć z nich wychodzić i działać. Jeśli chcemy coś zmienić, musimy wziąć odpowiedzialność za siebie – nie biczować się, nie niszczyć, tylko uznać wagę problemu i po prostu działać dla siebie. Nic nie zadzieje się samoczynnie – nawyki same się nie zmienią. Wbrew pozorom wyjściem ze strefy komfortu jest zatrzymanie trybu „chomika w kołowrotku”, odpuszczenie kontroli, zrobienie przestrzeni na emocje, uważność, relaks, wsłuchanie się w swój oddech i ciało, wyjście do natury, by z radością jeść to, co chcemy, i tyle, ile potrzebujemy.
Dziękuję za spotkanie pełne energii, wspólne zaśpiewanie dżingla 😉 i rozmowę w miłej i inspirującej do czerpania z życia atmosferze! Masz w sobie ogrom pasji 🙂 Ściskam mocno
– Dorota Traczyk-Bednarek
Za pasją i zawodową drogą Doroty stoją jej osobiste przeżycia którą się podzieliła. Okazało się, że dwukrotnie przeszła słynnym szlakiem Santiago de Compostela, zwanym Drogą św. Jakuba. Jaka jest jej historia i dlaczego Dorota kojarzy mi się z piosenką „Mam tę moc”, chociaż za nią nie przepada ;-), dowiecie się z naszej rozmowy.
Serdecznie zapraszam Was do spotkania z nami na YouTube i do odsłuchania podcastu #pogodniludziezpasja
3majcie się pogodnie i zdrowo 🙂
#pogodneinspiracje:
Książki:
Sick Enough: A Guide to the Medical Complications of Eating Disorders
Serial:
Muzyka/zespół: